2018 Progressive Voter Guide for Alameda County

Here are our PROGRESSIVE voter recommendations for 2018.  We look for candidates that support human rights and social/racial/gender/environmental justice.  This means candidates who believe that health and housing are human rights and support single payer healthcare and rent control; candidates who believe Black Lives Matter and support accountability for police while opposing mass surveillance and police militarization; candidates that refuse corporate and special interest money and will put the interests of their constituents first.  And we look for candidates that have the courage to stand up for their convictions.   Unfortunately, we don’t always find them – so for some races we are making “lesser evil” recommendations that we wish we didn’t have to make .  We recommend you skip voting in races where there is no clear lesser evil.  These are our (still incomplete) recommendations, click on the title of each category for explanations  when available.

STATEWIDE

Governor: Gavin Newsom
Lieutenant Governor: Neither
Secretary of State: Alex Padilla
Controller: Betty Yee
Treasurer: Fiona Ma
Attorney General: Xavier Becerra
Insurance Commissioner: Ricardo Lara
State Superintendent of Public Instruction: Tony Thurmond

Board of Equalization District 1: Tom Hallinan
Board of Equalization District 2: Neither
Board of Equalization District 3: Tony Vasquez
Board of Equalization District 2: Neither

US Senator: Kevin De Leon

STATEWIDE MEASURES

Prop 1: YES
Prop 2: NO
Prop 3: NO
Prop 4: YES
Prop 5: NO
Prop 6: NO
Prop 7: NO
Prop 8: NO
Prop 10: YES
Prop 11: NO
Prop 12: YES

US CONGRESS

District 13: Barbara Lee
District 15: Neither
District 17: Ro Khanna

STATE SENATE

District 10: Neither

ASSEMBLY

AD 15: Jovanka Beckles
AD 16: Rebecca Bauer-Kahan
AD 18: Rob Bonta
AD 20: Neither
AD 25: Neither

JUDICIAL

Carol Corrigan, Associate Justice of the Supreme Court: NO
Leondra Kruger, Associate Justice of the Supreme Court: YES
James Humes, Presiding Justice, Court of Appeal 1st Appellate District, Division 1: YES
Sandra Marguiles, Associate Justice, Court of Appeal 1st Appellate District, Division 1 : NO
James Richman, Associate Justice, Court of Appeal 1st Appellate District, Division 2: NO
Marla Miller, Associate Justice, Court of Appeal 1st Appellate District, Division 2 : NO
Peter John Siggins, Associate Justice, Court of Appeal 1st Appellate District, Division 3: YES
Alison Tucher, Associate Justice, Court of Appeal 1st Appellate District, Division 4: YES
Jon Steeter, Associate Justice, Court of Appeal 1st Appellate District, Division 4 : YES
Barbara Jones, Associate Justice, Court of Appeal 1st Appellate District, Division 5: YES

COUNTY ASSESSOR

Jim Johnson

COMMUNITY COLLEGE BOARDS

Chabot – Las Positas Community College District, Area 2: Chike Udemezue (with reservations)
Chabot – Las Positas Community College District, Area 3: Either
Ohlone Community College District Trustee, Area 1 (vote for 2):  Richard Watters (with reservations)
Ohlone Community College District Trustee, Area 2 (vote for 2): Lovedeep Jhamet
Ohlone Community College District Trustee, Area 2, Short Term: Tawney Warren
Peralta Community College District Trustee, Area 3: Corean Todd (with reservations)
Peralta Community College District Trustee, Area 5: Cindi Reiss

AC TRANSIT

At Large: Dolleen Jones
Ward 4: No Recommendation
Ward 5: Diane Shaw

BART

District 4: Robert Raburn
District 6: Anu Natarajan

SCHOOL BOARDS

Alameda: Mialisa Bonta
Albany: Charles Blanchard & TBA
Berkeley: Ty Alper, Ka’Dijah Brown & Julie Sinai
Dublin Area 2: Megan Rouse (with reservations)
Dublin Area 5: No recommendation
Emery: No recommendation
Fremont: Diane Jones & Fahria Khan
Hayward: pick 2 of William McGee, Todd Davis & April Oquenda
Livermore: No recommendation
New Haven: No recommendation
Newark: No recommendation
Oakland Dist 4: Clarissa Doutherd
Piedmont: No recommendation

CITY OF ALAMEDA

Mayor: Marilyn Ezzy Ashcraft
City Council: Jim Oddie & John Knox White
School Board (vote for 2):  Mialisa Bonta
Healthcare District: Dennis Popalardo

ALBANY

City Council: No Recommendations
School Board: : Charles Blanchard

BERKELEY (ranked choice voting)

City Council District #1: 1) Igor Tregub, 2) Margo Shueler, 3) Mary Behm-Steinberg
City Council District #4: 1) Kate Harrison, 2-3) No vote
City Council District #7: 1) Rigel Robinson, 2) Aidan Hill, 3) No vote
City Council District #8: 1) Alfred Twu, 2-3) Mary Kay Lacey & Russ Tilleman (any order)
School Board (vote for 3): Ty Alper & TBA
Rent Stabilization Board (vote for 5): Soli Alpert, James Chang, Paola LaVerde, Maria Poblet, John T. Selawsky
Auditor: Jenny Wong

DUBLIN

Mayor: Neither
City Council (vote for 2): Shawn Kumagai

EMERYVILLE

City Council: No Recommendation

FREMONT

City Council District 1: José Oropeza
City Council District 2: Cullen Tiernan
City Council District 3: Jenny Kassan
City Council District 4: Robert Daulton or Debbie Watanuki
School Board (vote for 2): Dianne Jones and Fahria Khan

HAYWARD

Mayor:  Neither
City Council (Vote for 2): Aisha Wahab
School Board (Vote for 2): McGee, Davis or Oquenda

LIVERMORE

Mayor: Neither
City Council: No Recommendation

OAKLAND (ranked choice voting)

Mayor:  1-2)  Pamela Price & Cat Brooks (any order) 3) No vote
City Council District 2:  1) Nikki Fortunato Bas 2-3) No vote
City Council District 4: 1) Matt Hummel, 2-3) Pam Harris & Sheng Thao (any order)
City Council District 6: 1) Mya Whittaker, 2) Desley Brooks, 3) Marlo Rodriguez
Auditor: Courtney Ruby
School Board District No. 4: Clarissa Doutherd

PIEDMONT

City Council: No Recommendation
School Board: No Recommendation

PLEASANTON

City Council (vote for 2): Julie Testa

SAN LEANDRO (ranked choice voting)

Mayor: 1) Jeromey Shafer, 2) Dan Dillman
City Council District 1: 1) Eva Arce, 2) Ken Pon
City Council District 3: Victor Aguilar
City Council District 5: Maxine Oliver-Benson

WATER, SANITARY, FIRE & HEALTHCARE DISTRICTS

We are not making recommendations in these races.

East Bay Parks
Dublin/San Ramon Services District
East Bay MUD Ward 7
Oro Loma
Fairview Fire Protection
Eden Township Healthcare District: TBA
Washington TWP: TBA